Bojāti un trausli mati - kā tiem palīdz matu eļļas

Matu eļļas un matu toniki var pasargāt matus no bojājumiem un matu lūšanas.

Augu eļļu galvenā fizikālā īpašība ir eļļas hidrofobitāte. Piesātinātās un monopiesātinātās eļļas izkliedējas matos daudz labāk nekā polinepiesātinātās eļļas. 

Dažas matu eļļas var iekļūt matos un samazināt matos absorbētā ūdens daudzumu, kā rezultātā samazinās pietūkums ap mata folikulu, kas tālāk izraisa bojājumus, rētas un ilgstošu matu izkrišanu konkrētajā vietā.

 

Matu eļļām ir svarīga loma matu aizsardzībā no bojājumiem

Samazināta ūdens uzsūkšanās matos nodrošina mazāku higrālo nogurumu (atkārtotu pietūkumu un izžūšanu), kas var attiecīgi sabojāt matus. 

Matu eļļa spēj aizpildīt spraugu starp kutikulas šūnām un novērst agresīvo vielu, piemēram, šampūnos esošās virsmaktīvās vielas, iekļūšanu folikulā.

Regulāra matu eļļas uzklāšana var uzlabot mata vārpstas eļļošanu un palīdz novērst matu lūšanu

Rele un Mohile 2003. gadā pētīja minerāleļļas, kokosriekstu eļļas un saulespuķu eļļas īpašības uz matiem. No trim eļļām kokosriekstu eļļa bija vienīgā eļļa, kas samazina proteīna zudumu gan nebojātiem, gan bojātiem matiem, ja to izmantoja kā kopšanas līdzekli pirms un pēc mazgāšanas.

Gan saulespuķu, gan minerāleļļas nepalīdz samazināt proteīna zudumu no matiem. Šī rezultātu atšķirība varētu būt no tā, ka katrai eļļai ir atšķirīgs sastāvs.

Minerāleļļa neiekļūst. Saulespuķu eļļa ir linolskābes triglicerīds ar apjomīgu struktūru un dubultām saitēm, un tai ir ierobežota iekļūšana šķiedrās.

Keis et al. 2005. gadā pētīja kokosriekstu eļļas, olīveļļas, saulespuķu eļļas un minerāleļļas ietekmi uz matiem. Izņemot minerāleļļu, karstums samazināja citu eļļu kapilāro saķeri, jo difūzijas ceļā iekļūst matu šķiedrā, atstājot uz virsmas plānu plēvi.

Vēlams atkārtoti uzklāt tādas matu eļļas (kokosriekstu eļļa, olīveļļa), kas atstāj plānu kārtiņu uz virsmas un labi uzsūcas šķiedrās.

 

Pētījumi liecina, ka matu eļļas ieklāšana samazina matu šķelšanos.

2009.gadā Fregonesi et al. pētīja Brazīlijas eļļas un sviestus. Eļļas apstrāde samazināja ķemmēšanas spēka procentuālo daudzumu mitros apstākļos. Taču ar sviestiem apstrādātie mati uzrādīja sliktu ķemmēšanu. Procedūras ar eļļām samazināja matu šķelšanās iespējamību.

2007.gadā Keis et al. pētīja matos esošās augu eļļas plēves ietekmi uz mitruma tvaikiem, lai analizētu eļļu spēju samazināt mitruma uzņemšanu. Lai gan kokosriekstu eļļa iekļūst šķiedrā un minerāleļļa neiekļūst, abām eļļām ir līdzvērtīgs ūdens sorbcijas samazinājums.

Palielinot eļļas slāņa biezumu uz šķiedru virsmas, palielinās matu mitruma atgūšana. Tā eļļa, kas paliek kutikulas slānī, nevis tā eļļa, kas iekļūst garozā, ir atbildīga par ūdens uzsūkšanās samazināšanos.

Matu eļļas - galvenie secinājumi un ieteikumi

Matu eļļas aizsargā matus no bojājumiem. Regulāri uzklājot matu eļļu, var novērst matu lūšanu un matu šķelšanos. Vēlams atkārtoti uzklāt tādas matu eļļas,, kas atstāj plānu kārtiņu uz mata virsmas un labi uzsūcas šķiedrās, kā piemēram, mūsu ražotā Rozmarīna Matu eļļa ar olīveļļu. Tas nodrošinās skaistus, veselus, pabarotus matus un aizsargās tos no lūšanas un bojājumiem. Pret karstuma aizsardzībai ieteicami speciāli matu toniki, kā piemēram, mūsu ražotais Matu toniks ar Rozmarīnu un Keratīnu karstuma aizsardzībai, mitrināšanai un atjaunošanai.

Atpakaļ uz bloga rakstiem

Atstājiet savu komentāru

Lūdzu, ņemiet vērā, ka komentāri ir jāapstiprina pirms to publicēšanas.